O LETNÍCH PRÁZDNINÁCH 1.7.-31.8.2024 BUDE KNIHOVNA OTEVŘENA POUZE 16.00 - 18.00 HOD.
V ÚTERÝ 16.7. BUDE KNIHOVNA ZAVŘENA.

Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

Každoročně se zapojujeme do projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka, kterou vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky.
Cílem tohoto projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky.  Letos proběhl už šestnáctý ročník.

Prvňáčci v březnu zahájili speciální čtecí výzvu s naším knihovním plakátem!
Na plakátě si zaznamenávali knihy, které přečetli, ať už sami nebo s rodiči. Když byl plakát naplněn, čekal je od nás malý dárek. Ale co by to bylo za čtenáře, kdyby se spokojili jen s jedním plakátem? Naši prvňáčci nás překvapili a potřebovali hned čtyři!

Nastal čas odměnit jejich čtecí nadšení. V letošním školním roce 2023/2024 jsme jim předali knihu „Kouzelné brýle“ od Zuzany Pospíšilové s ilustracemi od Ivety Autratové.

Číst více

Noc s Andersenem 2024

Noc s Andersenem je jednou z nejpopulárnějších celorepublikových akcí, do kterých se knihovny zapojují. Myšlenka nocování a společného čtení v knihovně se zrodila v Uherském Hradišti v roce 2000 a od té doby počet “spacích” míst narůstá. Akce se každoročně účastní přes 1000 knihoven, škol a dalších organizací. I my jsme již tradičně byli součástí letošního ročníku této události.

V páteční podvečer dorazilo do naší knihovny 20 dětí ze 3. – 5. ročníku ZŠ. Nocležníci se vydali na dobrodružnou plavbu na palubě Titanicu. Každý ze čtyř týmů obdržel palubní lístek osoby, která se tehdy na lodi skutečně nacházela. Plněním úkolů děti postupně odhalovaly příběh dané osoby, kterou reprezentovaly. Během večera se dozvěděly, proč se tato osoba vydala na cestu touto lodí, s kým cestovala, a zda měla to štěstí být mezi zachráněnými. Kromě toho jsme se dozvěděli celou řadu technických podrobností o Titanicu.

Program byl náročný a spát se šlo až po půlnoci. Ráno jsme si pochutnali na buchtách, které napekly maminky, a vydali jsme se zpět do svých domovů.

Rádi bychom poděkovali spoluorganizátorům této akce, kteří se aktivně zapojili do příprav a připravili skvělý program: Valérii Bábíčkové, Ester Barcuchové, Sáře Kozubíkové, Marceli Kuželové a za organizaci Mládež Dolní Lhota Daniele Urubkové, Natálii Žáčkové a Lence Martincové.

Fotografie z letošní Noci s Andersenem zde.

Nové knihy od nakladatelství ALBATROS

S radostí oznamujeme, že naše knihovna obdržela velkorysý dar Nadace Albatros v rámci kampaně Giving Tuesday, která se opakuje pravidelně na konci kalendářního roku. Dostali jsme celkem 41 knih, jejichž hodnota dosáhla 12.000 Kč. Tato skvělá podpora obohatí náš knižní fond a poskytne našim čtenářům ještě pestřejší výběr literatury.

Chceme tímto poděkovat Nadace Albatros za podporu. Děkujeme všem, kteří se podíleli na kampani Giving Tuesday!

Číst více

Bude ze mě jednou spisovatel nebo ilustrátor?

Naše knihovna členem sdružení Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), což nám každoročně poskytuje příležitost žádat o granty podporující čtenářství. V letošním roce jsme získali finanční podporu pro náš projekt s názvem „Bude ze mě jednou spisovatel nebo ilustrátor?“, na kterém jsme spolupracovali společně se Základní školou Dolní Lhota.

Cílem tohoto projektu bylo umožnit dětem vytvořit vlastní knihu od začátku do konce.

Každá třída přišla do naší knihovny, kde se děti seznámily s tím, co by měla kniha obsahovat, jak se skládá a jak mohou knihy stylizovat různými tématy. Následně se spolu se svými učitelkami pustili do práce, psali básně, povídky, pohádky a malovali obrázky. Některé děti pracovaly samostatně, jiné ve dvojicích. I přes několikanásobné přepisování a občasné únavy dětí, jejich úsilí stálo za to. Vzniklo pět úžasných knih, každá reprezentující jednu třídu.

Číst více

Vystoupení ilustrátora Adolfa Dudka

V rámci projektu „Bude ze mě jednou spisovatel nebo ilustrátor?“ jsme měli nevšední radost přivítat ilustrátora dětských knih pana Adolfa Dudka.

Jeho zábavná a interaktivní show nejenže dětem přiblížila svět skutečného ilustrátora, ale také je naučila, jak jednoduše mohou vytvářet kresby pomocí základních geometrických tvarů.
Atmosféra byla plná smíchu, atrakcí a kreativity!

Díky patří Zlínský kraj a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně za poskytnutou finanční podporu, která nám umožnila uspořádat tuto inspirativní akci. 🙏

Celé vystoupení bylo završeno autogramiádou, což byl skvělý způsob, jak zakončit toto kreativní dopoledne plné radosti a nových zážitků.

Fotografie zde.

Giving Tuesday

Co je to Giving Tuesday?

Giving Tuesday je světový den štědrosti a dobrých skutků. Slaví se od roku 2012 vždy první úterý po Dni díkuvzdání a jako protipól nákupnímu šílenství Black Friday. V tento den se stovky milionů lidí napříč všemi kontinenty spojí, aby inspirovaly ke štědrosti a konaly dobro. Udělejte společně s námi nejen na Giving Tuesday něco dobrého. Každý dobrý skutek a projev štědrosti se počítá.

Giving Tuesday v Česku

V Česku tento den od roku 2016 zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti. Během sedmi let už Češi darovali v rámci štědrého úterý více než 340 milionů korun a vykonali nespočet dobrých skutků. Giving Tuesday se v České republice stalo významným dnem, který každoročně oslavuje solidaritu a chuť pomáhat.

Proč toto uvádíme na webu naší knihovny?

Naše knihovna se letos zapojila do letošního Giving Tuesday, s cílem obohatit naši knižní sbírku o nové tituly, které budou oslovovat naše čtenáře a plnit současné čtenářské požadavky. Rádi bychom vytvořili atraktivní knižní fond, který bude sloužit a inspirativně obohacovat naše čtenáře. Děkujeme vám za případnou podporu a sdílení radosti z knih s námi.

Vyzýváme všechny čtenáře či nečtenáře, ať už žijí v naší místní komunitě nebo jsou od nás vzdáleni, aby zvážili možnost příspěvku knih do naší sbírky. Pokud máte doma knihy, které nevyužíváte a myslíte si, že by mohly zaujmout naše čtenáře svojí zajímavostí a čtivostí, budeme velmi vděční za váš dar.

Děkujeme.

Odkaz na naši výzvu na webu GivingTuesday.